בן יוסף לוי | משרד עורכי דין

ביטול הפטר חלוט

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

במאמר זה נסביר מתי עלול בית המשפט להורות על ביטול הפטר חלוט. השינויים המעמיקים בהליך פשיטת הרגל בשנים האחרונות מאפשרים כיום יותר מאי פעם להתמקד בשיקומו הכלכלי של החייב. על ידי התאמת פירעון החוב ליכולת ההחזר של החייב ולימוד ניהול כלכלי נבון ואחראי יותר, חוזר החייב אל שגרת חייו על קרקע יציבה. הצעד המשמעותי ביותר עבור החייב בהליך הוא קבלת ההפטר ואכן, כיום אפשרי מאי פעם להגיע אל הרגע הנכסף הזה בהליכי פשיטת רגל. על אף עובדה זו, קיימים מספר מקרים בהם בית המשפט עשוי לבחור לבטל את צו ההפטר, גם לאחר שכבר ניתן ואושר.

ביטול הפטר חלוט

התנאים ההכרחיים לקבלת צו הפטר

כדי שנוכל להבין באילו מקרים יבוטל ההפטר, עלינו להבין תחילה מה נדרש על מנת לקבלו מלכתחילה. עם הכרזתו של החייב כחדל פירעון, יבחן הממונה על חדלות פירעון ושיקום כלכלי במשרד המשפטים את מצבו האינדיבידואלי של החייב, לרבות יכולותיו הכלכליות ונסיבות יצירת החוב. על פי נתונים אלו, תיבנה תוכנית לפירעון החוב וסך ההגבלות שיוטלו עליו בהליך. לאחר קיומה המלא של התוכנית, יתקבל הפטר חלוט הפוטר את החייב משארית חובותיו.

מה עשוי לגרום להכרזה על ביטול הפטר חלוט?

לעתים, מקבל החייב הפטר חלוט לאור הנתונים שעמדו בפני בית המשפט במעמד קבלת ההחלטה, אך בחלוף הזמן מתבהרות עובדות חדשות שלא נחשפו עד כה לגורמים המלווים את התיק. ככל שייווכח בית המשפט או הממונה כי תוכנית הפירעון לא באמת התקיימה כנדרש, יהיו רשאים להורות על ביטול הפטר חלוט.

כך למשל, אחת מהדרישות הבסיסיות בכל תוכנית פירעון, היא כי החייב ישתף פעולה עם כל דרישותיו של הנאמן וישמור על שקיפות מלאה של התנהלותו. לא פעם מתגלה כי בדיעבד לא נמסר מידע חיוני לנאמן או כי הוא לא שיתף פעולה במימוש נכסיו. לעתים אף מתגלה כי חייבים העבירו נכסים לצד שלישי או השתמשו בשלל אסטרטגיות אחרות על מנת להסתיר מעיני הנושים, הממונה ובית המשפט נכסים שבבעלותם כחלק מהערכת יכולת הפירעון שלהם. במקרים כמו אלו, רשאי בית המשפט לבטל את ההפטר.

לכן, לאורך תהליך פשיטת הרגל כולו, ייצוג עו"ד הוא חיוני. גורם מקצועי יוכל לייעץ בכל צעד ולייצג מול כל הגורמים הרלוונטיים כדי להבטיח שתוכנית הפירעון עולה בקנה אחד עם היכולת הכלכלית בפועל.

עו"ד ליאור בן-יוסף לוי עוסקת במשפט האזרחי, בדגש על תחום חדלות פרעון, הן של יחידים והן של תאגידים, כמו גם בדיני הבנקאות וליטיגציה. במשך שנות עיסוקה בתחום, צברה עוד בן-יוסף לוי ניסיון עשיר בניהול הליכי פשיטת רגל וחדלות פרעון מורכבים, בליווי וייצוג הצדדים במגרש חדלות הפרעון.
לתיאום פגישת ייעוץ
תמונת פרופיל של ליאור בן יוסף-לוי עורכת דין להסדר חובות