בן יוסף לוי | משרד עורכי דין

פירוק חברה עם חובות

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

במאמר זה נסביר כיצד מתבצע הליך פירוק חברה עם חובות. המציאות הכלכלית בישראל מציבה לא מעט אתגרים בפני חברות מכל הגדלים ותחומי התעשייה. השנה האחרונה, הדגישה אף יותר את הקשיים הרבים אותם בעלי עסקים נאלצים לצלוח כדי לשמור את הראש מעל המים. לא נדירים המקרים בהם חברות נקלעות לקשיים כלכליים וצוברות חובות בסכומים המאמירים והולכים. כאשר סך ההכנסות של החברה נמוך מההוצאות שלה, והיא אינה מסוגלת לעמוד בתשלום חובותיה, יכונה מצב זה "חדלות פירעון". בשלב זה, כדאי לשקול להגיש בקשה לפירוק החברה. 

פירוק חברה עם חובות

כיצד מגישים בקשה להליך פירוק חברה עם חובות?

הגורם האחראי לפירוק החברה עשוי להשתנות על פי נסיבות החוב שלנו וחומרת המצב. כאשר מדובר במצב של חדלות פירעון מובהק, הפירוק יתבצע תמיד דרך בית המשפט המחוזי. עם זאת, ככל שחובות החברה אינם עולים על שווי סך הנכסים שבבעלותה, ניתן יהיה לבצע את הפירוק דרך רשם החברות בהליך מהיר. כאן, נתמקד במקרה של חדלות פירעון.

פתיחת הליך חדלות פירעון מתחיל בהגשת בקשה לבית המשפט על חדלות פירעון ושיקום כלכלי (לשעבר, הכונס הרשמי). נכון להיום, ולאור הרפורמה שבוצעה בהליכי חדלות הפירעון, ינוהל התהליך כולו מול בית המשפט. את הבקשה יכולים להגיש בעלי החברה או הנושים.

מתי יוכלו נושים להגיש בקשה?

כדי להגיש בקשת פירוק חברה עם חובות על ידי נושים, יש להבטיח שמתקיימים מספר תנאים:

  • פעילות החברה היא בגבולות מדינת ישראל והחברה רשומה בישראל
  • חובות החברה עולים על 75,000 ₪
  • יש להמציא עילה מספקת מדוע לנקוט בהליך חדלות פירעון ולא בהליכי גבייה סטנדרטיים.

מתי תוכל החברה להגיש את בקשת פירוק חברה עם חובות?

חברות, לעומת זאת, תוכל להגיש בקשת פירוק גם אם סך חובותיה עומד אך ורק על 25,076 ₪ או יותר. עם זאת, כדי להבטיח שהבקשה תעבור, יש לוודא כי החברה אכן מצויה במצב של חדלות פירעון. לא כל חוב כבד יספיק על מנת לאשר את ההליך.

אופי ההליך עשוי להשתנות מאוד ממקרה למקרה ועשוי להיות רצוף הגבלות ותנאים מיוחדים. ליווי של עו"ד המתמחה בדיני חדלות פירעון יסייע לך לעבור את התקופה באופן המיטיב ביותר.

עו"ד ליאור בן-יוסף לוי עוסקת במשפט האזרחי, בדגש על תחום חדלות פרעון, הן של יחידים והן של תאגידים, כמו גם בדיני הבנקאות וליטיגציה. במשך שנות עיסוקה בתחום, צברה עוד בן-יוסף לוי ניסיון עשיר בניהול הליכי פשיטת רגל וחדלות פרעון מורכבים, בליווי וייצוג הצדדים במגרש חדלות הפרעון.
לתיאום פגישת ייעוץ
תמונת פרופיל של ליאור בן יוסף-לוי עורכת דין להסדר חובות